Lesson 8: Projected Monthly Income

Today we are talking about how to make sure our business can be profitable. That means MATH!! Some of you have some idea of your COGS– the cost of goods sold. Remember that you need to know:

  1. How much each unit costs. How much each necklace costs to make, how much each pair of glasses costs to make, how much each skateboard costs to make, etc.
    1. you need a list of all materials needed for one unit
    2. the cost cost of each material
    3. cost of time to make/order/put together the product

Then you need to make a prediction of how many “units” you are going to sell each month of the year. Take into consideration the seasons– holiday season, t-shirt season, surf season, etc. Based on this prediction, how many units will you sell in a year?

THEN, predict how much it will cost to make that total number of units.

NOW, predict your average monthly operating costs. This includes your fixed costs (that stay the same each month) plus your variable costs (that change according to how many goods you will sell each month).

FOR YOUR BUSINESS TO MAKE MONEY:

You need to think about your projected monthly income statement. Go to this site and try some numbers.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1IO2_C1XQR_OEt5GA5Wu-uSOATdev7zfRboWE1aoUw8I/edit?usp=sharing

Manufacturer Agreement: https://docs.google.com/document/d/1vs78bHQTTr03yLH68FPVlhAP24ESiQik0w4XGajpNrE/edit?usp=sharing

YEA Partnership Agreement: https://docs.google.com/document/d/152PWUgh-BInoaNeNnMmbzPLyvdVpF25rBC3TS6vPWDk/edit?usp=sharing

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s